
PROBLEM STERILITETA - MUŠKA I ŽENSKA NEPLODNOST
Muška neplodnost je postala jedan od globalnih ali još nedovoljno istraženih problema sa kojim se suočava moderno doba. Uzroci muške neplodnosti mogu biti različiti uključujući poremećaje u funkciji hipotalamusa i hipofize, funkciji gonadnih žlijezda ili poremećaj u produkciji i transportu sjemenih stanica. Dodatni faktori koji se negativno mogu odraziti na mušku plodnost su starosna dob, pretilost, eksterni faktori okoline, lijekovi i druge bolesti (upale, varikokela, kriptorhizm, operacije, tumori, i sl.). Takođe veoma bitan je genetski faktor koji se manifestuje u vidu određenih hromozomskih aberacija (numeričkih ili strukturnih) i koji ne smije biti zanemaren, naročito u slučaju pozitivne porodične anamneze. Mikrodelecije na Y hromozomu kao i DNK fragmentacija u spermatozoidima su jedan od vodećih i veoma čestih uzroka muške neplodnosti, koje nažalost nisu sastavni dio rutinske androloške obrade. U našim centrima u Sarajevu ( www.biovital.ba ) i Brčkom ( www.vasapoliklinika.ba ) uz naše stručnjake, a naročito ekspertizu prof.dr. Mirze Ibrišimović možete dobiti stručnu pomoć oko mogućih uzroka neplodnosti, kompletnu dijagnostičku obradu oba partnera kao i preporuku za terapije od kojih neke jedini radimo u našoj zemlji, a baziraju se na matičnim ćelijama. Vrlo je bitno utvrditi uzrok neplodnosti, zbog čega izdvajamo dva veoma bitna testa za uzrok muške neplodnosti:
- Nitroblue-tetrazolium test (NBT-Test): Detekcija prisustva slobodnih radikala u spermatozoidima.
Slobodni radikali su nestabilne i vrlo reaktivne molekule koje u organizmu stupaju u hemijske reakcije sa dijelovima ćelija (proteinima, lipidima, ugljikohidratima, molekulama DNK) i dovode do biohemijskih, strukturnih i funkcionalnih poremećaja. Studije koje je u svom istraživanju provodio prof.dr.sci. Mirza Ibrišimović potvrđuju da je prisustvo slobodnih radikala u spermatozoidima usko povezano sa oštećenjem njihove DNK, te je iznimno važno pored halosperm testa imati i rezultat NBT testa (nitroblue tetrazolium chloride test).
Naučni radovi:
- Tinjic, S., & Ibrisimovic, M. Pathophysiological Effect of Oxygen Free Radicals on Mobility and DNA Integrity of Human Seminal Spermatozoa.
- Tinjić, S., & Ibrišimović, M. (2019). Introduction of a routine sperm DNA fragmentation test as a significant help in evaluating male fertility potential. Asian Journal of Science and Technology, 10(10), 10407-10410.
(Tamno obojene glave spermatozoida kao potvrda prisustva slobodnih radikala)
- Halosperm Test (Test na DNK fragmentacije u spermatozoidima)
Uzrok neplodnosti kod mnogih muškaraca, čak i onih sa dijagnozom normalnog spermiograma (Normozoospermia), je prisustvo velikog procenta spermatozoida sa fragmentiranom DNK. Spermatozoid sa abnormalnom DNK je čak u stanju oploditi jajnu ćeliju, ali će se takva trudnoća uglavnom završiti spontanim pobačajem ili uzrokovati neželjene genetske mutacije kod fetusa.
(Zdravi spermatozoidi pokazuju Halo efekt tj. crvenu auru oko njihove glave u slučaju izostanka DNK fragmentacije. Halo efekt izostaje kod spermatozoida sa DNK fragmentacijom)
KO BI TREBAO URADITI OVAJ TEST?
Svaki muškarac nakon tridesete godine starosti bi rutinski trebao uraditi provjeru stabilnosti i strukture DNK spermatozoida, od koje zavisi stepen njegove plodnosti, kao i svaki muškarac mlađe starosne dobi, ali sa problemom nemogućnosti spontanog začeća ženskog partnera u period od 6 do 12 mjeseci. Naročito indikacija za ovaj test je ako smo kod ženskog partenera imali spontani pobačaj ili ako je bio neuspješan pokušaj biomedicinski potpomognute oplodnje.
ŠTA U SLUČAJU POZITIVNOG TESTA NA DNK FRAGMENTACIJE U SPERMATOZOIDIMA?
U slučaju pozitivnog testa pacijentu se propisuje antioksidantna terapija, a u slučaju da ista ne pokaže očekivane rezultate postoji mogućnost liječenja na bazi aktiviranja matičnih ćelija (PRP testisa i P-shot). Ako je par u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje, uzorak sjemena muškarca se mora obavezno obraditi po specijalnoj metodi (MACS metodi) kako bi se odstranili spermatozoidi sa oštećenom/fragmentiranom DNK i u postupak išlo sa provjereno zdravim spermatozoidima.
ISKUSTVO PROF.DR.SCI. MIRZE IBRIŠIMOVIĆA I PRIMJER IZ PRAKSE
„Iako godinama se susrećem sa parovima koji se bore sa problemom neplodnosti i sa mnogo empatije pristupam njihovom problemu i pokušavam im pomoći, te kada pomislite da ste već čuli svako moguće iskustvo pacijenata, naročito onih koji su bili u procedurama IVF-a, uvijek postoji taj specifičan slučaj koji Vas može iznenaditi. Takav jedan slučaj je bio sa parom koji je prošao kroz devet neuspjelih pokušaja biomedicinski potpomognute oplodnje i kada su mi se obratili za savjet i pomoć, bili su kako emotivno tako i financijski iscrpljeni i gotovo nespremni da dalje nastave svoj put do roditeljstva. Uradio sam analizu sjemena muškog partnera i rezultat je bio oko 98% pozitivnih spermatozoida na DNK-a fragmentacije, iako je nalaz spermiograma bio uredan, što je još više bilo iznenađujuće. Sa ovako visokim procentom spermatozoida sa fragmentiranom DNK uspješnost IVF postupka je statistički gledano skoro nemoguća, bez adekvatne obrade sjemenih stanica muškarca. „
Uradite halosperm test još danas i budite na korak bliže dijagnozi i odgovarajućoj terapiji!
PRP Testisa i P shot
PRP testisa i P shot su terapije na bazi matičnih ćelija koju možete uraditi u našoj poliklinici u Brčkom (www.vasapoliklinika.ba), a sastoji se od tri tretmana koja se rade u razmaku 4 sedmice između tretmana. Riječ je o minimalno invazivnoj terapiji kojom se može značajno popraviti nalaz spermiograma, pa čak i kod dijagnoza azoospermije, kao i pomoći kod problema impotencije, erektilne disfunkcije, smanjenog libida ili kod problema proširene prostate.
O shot (ginekološki PRP)
Terapija aktiviranja matičnih ćelija (PRP) koju uspješno radimo u našoj poliklinici može pomoći kod mnogih ginekoloških problema, poput sindroma suhe vagine, problema koji se javljaju ulaskom u menopauzu, kod dijagnoze lichen skleroze i dr.
Genetsko savjetovanje
Kada se par suoči sa pozitivnom porodičnom historijom ili genetskim anomalijama fetusa bez spoznaje o eventualno nasljednom genetskom faktoru, od izuzetne je važnosti u takvoj situaciji dobiti brzu, stručnu i iscrpnu informaciju kakve posljedice mogu ustanovljena određena genska odstupanja od normalnog imati po buduće potomstvo. Pozitivna porodična historija za određene sindrome i druge genetske anomalije, ne mora automatski značiti odustajanje od želje za potomstvom, jer zahvaljujući razvoju tehnologije u oblasti reproduktivne medicine, danas je moguće još u stadiju embriona razriješiti određene genetske dileme i prije samog transfera embriona. U našim centrima možete dobiti stručne savjete i genetsko savjetovanje bilo da se suočavate sa određenom pozitivnom porodičnom anamnezom ili planirate neke od postupaka biomedicinski potpomognute oplodnje (IUI, IVF, ICSI).